دکتر مرتضی عبدالهی متخصص کودکان و نوزادان

ایران، مشهد ، کلینیک پزشکی دکتر مرتضی عبدالهی ، واحد 01

تلفن تماس05136230049

قطره ویتامین آ+د

قطره ویتامین A+D

این قطره برای کودکان از چند روز پس از تولد توصیه میشود.در اغلب مولتی ویتامینها این دو ویتامین وجود دارد ولی در سنین نوزادی بهتر است فقط ویتامین آ+د ساده به کودک بدهید.مقدار مناسب از این ویتامین ۴۰۰ واحد ویتامین د و ۱۵۰۰ واحد ویتامین آ میباشد.

هر یک میلی لیتر از این قطرات دقیقا حاوی همین مقدار ویتامین است و برای یک روز کودک کافیست.در مواردی که علایم کمبود ویتامین د وجود دارد و یا در آزمایش کمبود آن دیده شود مقادیر بیشتری ویتامین لازم است که تحت نظر پزشک بایستی باشد.

مهمترین عارضه کمبود ویتامین  د  ریکتز یا نرمی استخوان است.کودکان کم کم دچار تغییر شکل در استخوانها میشوند .تاخیر در رویش دندانها هم از نشانه های کمبود است.مهمترین منبع برای ویتامین  د  نور آفتاب است.غذاهای دریایی مانند ماهی هم ویتامین د کافی دارند.قارچ و تخم مرغ هم از جمله منابع غذایی ویتامین  د  هستند.

ویتامین  آ  هم برای سیستم ایمنی و برای چشمها ضروری است.کمبود آن هم در بینایی اختلال میدهد و هم سبب کاهش ایمنی و عفونتهای مکرر میشود. تخم مرغ و ماهی و جگر از منابع خوب ویتامین آ هستند..

در ادامه مقالات علمی جهت افرادی که به مطالعه بیشتر علاقه دارند

شما هم نشانه های کمبود ویتامین d را دارید اگر ..

کمبود ویتامین دی ، علائم کمبود ویتامین دی در زنان
کمبود ویتامین دی می تواند به علت مشکلات گوارشی و یا چاقی رخ دهد همچنین رنگ پوست در جذب آن موثر است و فقر آن باعث افسردگی می شود.

ویتامین D چیست؟ کمبود ویتامین دی چه علائم و عوارضی دارد؟

ویتامین D یک ویتامین قابل حل در چربی است که وقتی پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد، تولید می شود. تنها در تعداد کمی از غذاها از جمله محصولات غنی شده مانند شیر موجود است. ویتامین D به خاطر حمایت از متابولیسم کلسیم شناخته می شود.کمبود ویتامین دی

کمبود ویتامین دی

به بدن کمک می کند تا کلسیم را از غذا و مکمل ها جذب کند تا از نگهداری سلول های سالم استخوان پشتیبانی کند. اما کار با کلسیم برای محافظت از تنها عملکرد ویتامین D در بدن نیست ؛ این بخش از سلامت نمناک به بررسی فواید این ویتامین در بدن و عوارض و عوامل کمبود آن خواهیم پرداخت.

کمبود ویتامین D

عوارض کمبود ویتامین دی موجود در آفتاب

فواید و نقش ویتامین D در بدن همچنین:

نقش این ویتامین در بدن حمایت از سلامت ماهیچه ها، نقشی در سیستم ایمنی ، کمک به رشد سلولی را ایفا می کند و تورم را کاهش می دهد که می تواند منجر به بیماری هایی نظیر روماتیسم و ورم مفاصل و سرطان شود و همچنین تنظیم فشار خون و حمایت از سلامت قلبی و عروقی است.

دریافت ویتامین D بهترین معیار برای وضعیت ویتامینی در بدن نیست، چون بسیاری از عوامل می توانند بر جذب آن اثر بگذارند. به عنوان مثال، سلامت معده می تواند در میزان جذب ویتامین D یک فرد از غذایی که آن ها می خورند اختلال ایجاد کند.

ویتامین D در دو شکل مختلف و D1 و D2 در دسترس است. تحقیقات نشان داده اند که ارتباطی بین ویتامین D و تسکین افسردگی وجود دارد – همان نوع ویتامین D که از طریق نور خورشید بدست می آید.دانشمندان دریافته اند افرادی که کمبود ویتامین D دارند ۱۱ برابر بیشتر از افرادی که میزان نرمالی دارند، به افسرگی مبتلا می شوند.

ناراحتی و افسردگی

افسردگی از عوارض کمبود ویتامین دی

عوارض کمبود ویتامین دی

فقر ویتامین D در واقع بیشتر هنجار است تا استثنا، و قبلاً در هر دو اختلالات روانی و عصبی دخیل بوده است چرا؟ گیرنده های ویتامین D در مغز وجود دارند و این ویتامین ممکن است بر پروتیین هایی که در مغز نقش های حالت روحی، یادگیری و حافظه، کنترل موتور و احتمالاً حتی رفتارهای مادرانه و اجتماعی را ایجاد می کنند، تاثیر می گذارند.

البته ممکن است برای افسردگی شما دلایل بیشتری از میزان ویتامین D وجود داشته باشد. دیگر علل افسردگی عبارتند از:عملکرد ضعیف آدرنالی (خستگی آدرنال)، عدم تعادل هورمونی (سروتونین و دوپامین، به عنوان مثال)، عدم تعادل هورمونی جنسی (استروژن، تستوسترون)، عوامل محیطی و یا دیگر نقص های مواد مغذی (منیزیم، برای مثال، و امگا ۳). اما مشخص کردن اینکه آیا ویتامین D به افسردگی کمک می کند یا خیر، منطقی است.

قرص ویتامین d

کمبود ویتامین دی چه علائمی دارد؟

چه چیزی موجب کاهش علایم ویتامین D می شود؟

اینها شایع ترین علل کمبود ویتامین D هستند:

قرار گیری ناکافی در برابر نور خورشید:ویتامین D شبیه هیچ ویتامین دیگری نیست، چون این “پرو هورمون” در پوست با قرار گرفتن نور خورشید تولید می شود. به طور خاص، خورشید منبع اصلی ویتامین ۳D است که این نوعی ویتامین D است که سطح “احساس خوب” را در مغز به نام دوپامین و سروتونین افزایش می دهد. بنابراین عدم قرارگیری در معرض نور خورشید یا دوره های طولانی تر زمانی که در داخل خانه به سر می برد می تواند منجر به علائم کمبود ویتامین D شود.

آمپول ویتامین دی

علت اصلی کمبود ویتامین دی چیست؟

کمبود به دست آوردن ویتامین D از غذا:

با این که پرتو های خورشید منبع اولیه ویتامین D هستند، اما ماده مغذی نیز می تواند در غذاهایی مانند ماهی (سالمون، ماهی تن، ماهی خال مخالی، cod) ، میگو، صدف، گوشت گوساله و تخم مرغ پیدا شود.

سن:

با افزایش سن، کلیه ها کم تر قادر به تبدیل ویتامین D به شکل فعال خود یعنی calcitriol هستند که می تواند منجر به کمبود ویتامین D شود. توانایی افراد برای جذب ویتامین D با افزایش سن کاهش می یابد.

مشکلات دستگاه گوارش:

مشکلات در دستگاه گوارش می تواند باعث جذب ناکافی ویتامین D شود.

ناراحتی گوارشی

کمبود ویتامین دی به علت ناراحتی گوارشی

چرا دچار کمبود ویتامین دی می شویم؟

چاقی (شاخص توده بدنی بیشتر از ۳۰) و اضافه وزن:

تحقیقات نشان می دهد که اضافه وزن با سطوح پایین ویتامین D مرتبط است. این ممکن است به این دلیل باشد که چربی زیادی بدن روی جذب ویتامین D تاثیر می گذارد. ویتامین D از خون سلول های چربی گرفته می شود. هرچه چربی بیشتری در بدن داشته باشد، ویتامین D کمتری در جریان پخش می شود.

درادامه و در این بخش از سلامت نمناک برخی از عوامل دیگری که وجود دارند و بر این مساله تاثیر می گذارند که آیا فرد را خواهیم گفت.

زندگی در عرض جغرافیایی بالا:

این به خاطر دسترسی کم تر به اشعه های ماورای بنفش UVB) – B) است.

بیش از حد در خانه بودن:

کم و یا اصلا بیرون نرفتن از خانه به معنی نگرفتن اشعه های خورشید است.

نور در خانه

کمبود ویتامین دی به دلیل قرار نگرفتن در معرض آفتاب

عللی که موجب کمبود ویتامین دی در بدن می شود؟

زندگی در منطقه بسیار آلوده:

آلودگی می تواند برخی از اشعه های خورشید را جذب کند, بنابراین دامنه آن را کم می کند تا نتواند باعث ساخته این ویتامین شود.

استفاده از مقادیر زیاد کرم ضد آفتاب:

استفاده از ضد آفتاب کافی برای مسدود کردن اشعه uv ممکن است مانع جذب ویتامین دی شود اما افراد کمی آنقدر از ضد آفتاب استفاده می کنند تا اشعه uv را به طور کامل مسدود کنند.

داشتن پوست تیره تر:

افراد با پوست تیره تر نیاز به نور آفتاب بیشتری برای جذب ویتامین D دارند.

پوست سبزه

کمبود ویتامین دی به علت رنگ سبزه پوست

چه عاملی باعث کمبود ویتامین دی می شود؟

دمای محیط:

پوست گرمتر بهتر اشعه های خورشید را جذب می کند تا پوست های سرد.

رژیم غذایی:

خوردن غذاهای غنی از ویتامین D یا غذاهایی که ویتامین D به آنها اضافه شده است ریسک کمبود این ویتامین را کم می کند.

سلامت روده:

اختلالاتی که روده را تحت تاثیر قرار می دهد مانند بیماری کرون, می تواند توانایی روده برای جذب ویتامین D را از بین ببرد.

ناراحتی روده

کمبود ویتامین دی در روده

عوامل موثر بر کمبود ویتامین دی

سلامت کلیه و کبد:

افرادی که مبتلا به بیماری های کلیوی یا کبدی هستند، میزان ویتامین D پایینی دارند.

بارداری یا شیردهی:

نیازهای غذایی یک نوزاد یا جنین ممکن است سطح ویتامین D را کاهش دهد, به خصوص در زنان در معرض خطر کمبود ویتامین D.

ویتامین بارداری

کمبود ویتامین دی در دوران بارداری

نشانه های فقر ویتامین D چیست؟

هیچ الگوی مشخصی از علائمش وجود ندارد. در واقع بسیاری از افراد علی رغم سطح پایین بدون علامت باقی می مانند. اما در اینجا چند نشانه رایج را آورده ایم:

سر درد

کمبود ویتامین دی چه نشانه هایی دارد؟

چه بیماری با کمبود ویتامین D مرتبط است؟

نشان داده شده است که کمبود ویتامین D نقش مهمی در هر بیماری اصلی دارد. این شامل:

فشار خون

بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین دی

علائمی که نشان می دهد شما نیاز به دریافت ویتامین D بیشتری دارید:

ضعف عضلات:

کاهش اندازه ماهیچه ای می تواند نتیجه نبود کافی ویتامین D در بافت ماهیچه و اعصاب باشد بنابراین اگر متوجه شدید که نمی توانید همان تعداد دوره ای که انجام داده اید را حذف کنید, این ممکن است نشانه ای باشد که شما به ویتامین D بیشتری نیاز دارید.

ناراحتی و افسردگی :

طبق یک مطالعه در ژورنال غدد داخلی و متابولیسم, زنان با سطوح پایین D دو برابر بیشتر افسردگی می گیرند.

افسردگی

کمبود ویتامین دی چه بلایی سر خانم ها می آورد؟

کمبود ویتامین دی باعث چه می شود؟

حساسیت بیشتر به درد:

سطح ناکافی ویتامین D به درد های مزمن, به خصوص در آمریکایی های سیاه پوست, مرتبط است.

شکستگی های فشاری:

ویتامین D رشد استخوان را افزایش می دهد – اما وقتی که در مواد غذایی کم باشد, استخوان ها ضعیف می شوند, به این معنی که خطر شما برای شکستگی های استرسی افزایش می یابد. در واقع برخی مطالعات نشان می دهند که اگر میزان ویتامین D بطور استثنایی پایین باشد خطر شکستگی دوبرابر می شود.

فشار خون بالا:

ویتامین D نقش مهمی در سلامت قلب بازی می کند و به تنظیم فشار خون کمک می کند. بنابراین وقتی به اندازه کافی دریافت نکنید، فشار خون بالا میرود.

خواب آلودگی:

در یک مطالعه موردی که در ژورنال پزشکی خواب بالینی منتشر شد, سطوح پایین ویتامین D به سطوح بالاتر خواب روز مرتبط است.

خواب آلودگی

ارتباط کمبود ویتامین دی با خواب آلودگی

کمبود ویتامین دی با بدن چه می کند؟

ا crankiness افراطی:

قبل از اینکه دردهای شما را در pms ثبت شود, بدانید که ویتامین D بر سطوح سروتونین در مغزتان تاثیر می گذارد.

کاهش پایداری:

در برخی مطالعات نشان داده شده که کمبود ظرفیت هوازی و تحمل کلی ورزشکارانی با سطح پایین ویتامین D مرتبط است.

چند وقت یک بار باید یک آزمایش خون ویتامین D بدهم؟

دست کم یک بار در سال به خصوص در آغاز زمستان. اگر مکمل مصرف می کنید, توصیه می کنم که میزان ویتامین D را تقریباً هر ماه تا زمانی که در محدوده مطلوب برسد، زیر نظر داشته باشید. اگر شما دوز زیادی (۱۰,۰۰۰ واحد در روز) مصرف می کنید, پزشک شما باید کلسیم, فسفر و سطح هورمون شما را هر شش ماه بررسی کند.

 

منابع ویتامین A (ویتامین آ)، علائم کمبود و خواص آن
رژیم و تغذیه
ویتامین A

ویتامین A (ویتامین آ) جزو ویتامین‌های محلول در چربی و یک آنتی اکسیدان قوی است که پیری را به تعویق می‌اندازد، به تقویت بینایی، عملکرد مطلوب دستگاه عصبی و داشتن پوستی سالم کمک می‌کند و از طریق مبارزه با رادیکال های آزاد، منجر به کاهش التهابات می‌شود. این ویتامین مانند سایر آنتی‌اکسیدان‌ها به استحکام استخوان، تنظیم بیان ژن (سازوکاری که توسط سلول‌ها، به منظور کاهش یا افزایش یک پروتئین یا … انجام می‌شود)، تسهیل تمایز سلولی (فرایندی که در آن ویژگی‌های عملکردی سلول‌ها، به سطح بالاتری گذار می‌کند) و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. تخم‌مرغ، شیر، جگر سیاه، هویج، سبزیجات زرد و نارنجی مانند کدو حلوایی، اسفناج و سایر سبزیجات برگ‌سبز، از منابع تأمین ویتامین A هستند. همراه ما باشید، در این مقاله درباره‌ی منابع ویتامین A، نقش آن در بدن و عوارض مصرف بیش‌از‌حد این ویتامین صحبت خواهیم کرد.

حتما بخوانید:

۶ ویتامین و ماده‌ی معدنی برای تقویت مغز
ویتامین های مورد نیاز خانم ها چیست؟
علائم کمبود ویتامین در صورت شما

بهترین منابع ویتامین آ

ویتامین A به‌طور عمده به دو شکل ویتامین A فعال و بتاکاروتن یافت می‌شود. غذاهای حیوانی منبع ویتامین A فعال هستند. این شکل از ویتامین آ، «رتینول» نامیده می‌شود و می‌تواند در بدن به‌طور مستقیم مورد استفاده قرار گیرد. شکل دیگر ویتامین A، عمدتا از سبزیجات رنگارنگ حاصل می‌شود و «کاروتنوئید» نام دارد که پس از هضم، به رتینول تبدیل می‌شود. بتاکاروتن که در گیاهان یافت می‌شود، نوعی کاروتنوئید به‌شمار می‌آید و برای اینکه مورد استفاده‌‌ی بدن قرار بگیرد، باید ابتدا به ویتامین A فعال تبدیل شود.

مطالعات مختلف، تأثیرات مثبت آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین A را در سلامتی، طول عمر، تقویت سیستم ایمنی و رشد سلول‌ها نشان داده‌اند. متخصصان تغذیه و پزشکان توصیه می‌کنند افراد برای تأمین ویتامین A، به‌جای مصرف مکمل های غذایی، از میوه‌ها، سبزیجات و غذاهای طبیعی استفاده کنند.

مصرف هرکدام از موارد زیر، تمام ویتامین آ موردنیاز روزانه‌تان را تأمین می‌کند.

۳۰ گرم جگر سیاه گاو؛
یک فنجان هویج خام؛
یک فنجان کلم‌پیچ؛

و همچنین مصرفِ:

یک فنجان اسفناج خام، ۵۷٪ نیاز روزانه‌؛
یک فنجان کاهو، ۸۲٪ نیاز روزانه‌؛
یک عدد زردآلو، ۱۳٪ نیاز روزانه‌؛
یک فنجان کلم بروکلی، ۱۱٪ نیاز روزانه‌؛
یک قاشق غذاخوری کره، ۷٪ نیاز روزانه‌؛
یک عدد تخم مرغ بزرگ، ۶٪ نیاز روزانه‌؛
یک فنجان کدو تنبل، ۱۰٪ نیاز روزانه‌؛
یک عدد طالبی متوسط، ۴۷٪ نیاز روزانه‌؛
یک فنجان فلفل دلمه‌ای قرمز، ۹۳٪ نیاز روزانه‌؛
۹۰ گرم فیله‌ی ماهی تن، ۴۳٪ نیاز روزانه‌؛
یک فنجان انبه، ۳۶٪ نیاز روزانه‌؛

به ویتامین A را تأمین می‌کنند.
حتما بخوانید: خواص ویتامین‌‌ ها و مواد معدنی؛ از ویتامین A تا روی
علائم کمبود ویتامین A

ویتامین A برای بینایی، رشد طبیعی استخوان‌ها و سلامت پوست مفید است. محافظت از غشای مخاطی دستگاه گوارشی،‌ تنفسی و ادراری در برابر عفونت‌ها، از دیگر وظایف این ویتامین است. افرادی که به‌مدت طولانی در جذب چربی‌ها مشکل دارند، بیشتر از دیگران در معرض کمبود ویتامین A قرار دارند. حساسیت به گلوتن، سندروم روده تحریک پذیر، واکنش‌های خودایمنی، التهاب روده، اختلالات پانکراس و … از مهم‌ترین دلایل عدم جذب ویتامین A و کمبود آن در بدن هستند.

در بسیاری از کشورها کمبود ویتامین A به مشکلی جدی تبدیل شده است. این پدیده بیشتر در کشورهای کم‌درآمد آفریقا و جنوب شرقی آسیا و در میان کودکان خردسال و زنان باردار مشاهده می‌شود. این موضوع برای کودکان بسیار خطرناک است، زیرا کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به بروز اختلالات شدید در دید و نهایتا نابینایی، افزایش خطر بیماری‌های مزمن و حتی مرگ شود. کمبود ویتامین A در کودکان می‌تواند منجر به اسهال کودک و سرخک شود. علائم کمبود این ویتامین به شرح زیر است:
حتما بخوانید: ۷ نشانه‌ کمبود ویتامین را بشناسید
۱. کاهش سلامت چشم

کمبود ویتامین A باعث ضخیم‌ شدن قرنیه و نابینایی می‌ شود.

کمبود ویتامین A، باعث ضخیم‌شدن قرنیه و نابینایی می‌شود. کراتومالاسیا نوعی بیماری است که در اثر کمبود شدید ویتامین A بروز می‌کند و هردو چشم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کمبود ویتامین A می‌تواند به دلیل کم بودن این ویتامین در رژیم غذایی، مشکلات سوخت‌وسازی یا اختلال در جذب آن باشد. شب کوری و خشکی شدید چشم از علائم اولیه‌ی کراتومالاسیا هستند. با پیشرفت این بیماری، رفته‌رفته قرنیه دچار چروک‌خوردگی، تاری و نرمی می‌شود. اگر روند نرم‌شدن قرنیه با درمان مناسبی همراه نشود، احتمال بروز عفونت، پارگی یا تخریب بافت قرنیه افزایش می‌یابد. نتیجه‌ی این اتفاقات، نابینایی فرد است.
حتما بخوانید: راهکارهایی برای مراقبت از چشم؛ چشمان‌ ما دریچه روح‌مان هستند
۲. آسیب‌های پوستی

کمبود ویتامین A می‌تواند منجر به خشکی پوست، پوسته‌پوسته شدن و ضخیم‌تر شدن فولیکول‌های پوست شود. کراتینیزاسیون پدیده‌ای است که در آن سلول‌های اپیتلیال (پوششی) رطوبت‌شان را از دست می‌دهند و خشک و سخت می‌شوند. این پدیده می‌تواند در غشای مخاطی دستگاه تنفسی، دستگاه گوارشی و مجاری ادراری رخ بدهد.
حتما بخوانید: آبرسانی به پوست با ۱۰ روشی که پوست شما را از خشکی در می‌آورد
۳. عفونت تنفسی

سیستم ایمنی بدن در اثر کمبود ویتامین A ضعیف می‌شود و درنتیجه احتمال بروز عفونت‌های تنفسی افزایش می‌یابد. تأخیر در رشد و عفونت‌های ناشی از کمبود شدید ویتامین A در کودکان رایج‌تر است. آمار مرگ‌ومیر در کودکانی که از کمبود شدید ویتامین A رنج می‌برند، بیشتر از ۵۰٪ است.
۴. شب‌کوری در زنان باردار

زنان در سه‌ماهه‌ی آخر دوران بارداری، باید به مقدار بیشتری ویتامین A دریافت کنند. کمبود این ویتامین در زنان باردار، می‌تواند موجب بروز شب‌کوری شود.
حتما بخوانید: بارداری سالم؛ ۱۰ گام ساده برای اینکه یک کودک سالم به‌دنیا بیاورید
خواص ویتامین A برای سلامتی
۱. حفظ سلامت چشم

ویتامین A، بخش مهمی از رنگدانه‌ی رودوپسین است و زمانی فعال می‌شود که نور، به سلول‌های حساس‌به‌نور شبکیه بتابد. به‌دنبال این اتفاق، سیگنال‌هایی به مغز فرستاده می‌شود و درنتیجه می‌توانیم اجسام را ببینیم. بتاکاروتن شکلی از ویتامین A است که در گیاهان یافت می‌شود و در پیشگیری از دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد) نقش دارد. دژنراسیون ماکولا موجب نابینایی ناشی از افزایش سن می‌شود.

در مطالعه‌ای که توسط انستیتو بین‌المللی چشم انجام شد، تأثیر میزان مصرف ویتامین‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین E، ویتامین A، زینک (روی) و مس بر بیماری‌های چشم ناشی از افزایش سن در افراد مستعد، مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه‌ی این مطالعه‌ی شش ساله نشان می‌داد مصرف این ویتامین‌ها می‌تواند احتمال بروز دژنراسیون ماکولا را تا ۲۵٪ کاهش بدهد.

مطالعات نشان می‌دهند که قطره‌های چشمی محتوی ویتامین A، در درمان خشکی چشم مؤثرند. در مطالعه‌ای تأثیر قطره‌های مرطوب‌کننده و محتوی ویتامین A که بدون نسخه‌ی پزشک مورد استفاده قرار گرفته بودند، با قطره‌های چشمی گران‌قیمتی که پزشکان تجویز کرده بودند، در درمان خشکی چشم برابری می‌کرد.

در مطالعه‌ی دیگری که اوایل سال ۲۰۱۱ توسط دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه کلمبیا صورت گرفت، مشاهده شد یک شکل سنتزی و تغییریافته‌ی ویتامین A، سرعت پیشرفت بیماری اشتارگات را کمتر می‌کند. این بیماری ارثی باعث کاهش شدید بینایی در افراد جوان می‌شود.
۲. تقویت سیستم ایمنی بدن

وجود مقدار کافی ویتامین A در بدن، به‌تنهایی باعث می‌شود برخی از وظایف سیستم ایمنی به‌درستی انجام شوند. برخی از ژن‌هایی که در واکنش‌های دفاعی نقش دارند، به کمک ویتامین A تنظیم می‌شوند. بنابراین وجود ویتامین A برای مبارزه با بیماری‌های جدی مانند سرطان‌ها، مشکلات خودایمنی و حتی سرماخوردگی و آنفولانزا مؤثر است.

بتاکاروتن یک آنتی‌اکسیدان قوی است که سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و از بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن پیشگیری می‌کند. تأثیر ویتامین A بر سیستم ایمنی کودکان اهمیت بیشتری دارد. در مطالعه‌ای مشاهده شد مصرف مکمل‌های ویتامین A می‌تواند مرگ‌ومیر کودکان را در کشورهای فقیر و کشورهایی که درآمد متوسطی دارند، تا ۲۴٪ کاهش بدهد. همچنین این مطالعه نشان می‌داد کمبود ویتامین A می‌تواند آسیب‌پذیری کودکان در برابر عفونت‌‌هایی مانند اسهال و سرخک را افزایش بدهد.

در مطالعه‌‌ی دیگری که توسط اداره‌ی تأمین اجتماعی کشور کلمبیا انجام گرفت، به ۱۰۰ هزار کودک مکمل ویتامین A داده شد. نتیجه‌ی این اقدام، کاهش ۳۴۰ میلیون دلاری خدمات پزشکی برای دولت بود. این صرفه‌جویی در خدمات پزشکی به لطف تقویت سیستم ایمنی کودکان و کاهش اتفاقاتی مانند اسهال، مالاریا و بستری شدن آنها به‌دست آمد.
حتما بخوانید: ۱۰ کاری که به سیستم ایمنی شما آسیب می‌رساند
۳. پیشگیری و درمان التهاب

خواص آنتی‌اکسیدانی ویتامین A، تأثیر رادیکال‌های آزاد و آسیب‌ آنها به بافت‌ها و سلول‌ها را خنثی می‌کند و از واکنش زیاد سلول‌ها جلوگیری می‌کند. وقتی سیستم ایمنی نسبت به پروتئین‌ها بیش از اندازه واکنش نشان بدهد، حساسیت‌های غذایی و التهابات رخ می‌دهند. مصرف ویتامین A می‌تواند از این پدیده پیشگیری کند. کاهش التهابات موجب کاهش بیماری‌های نورودژنراتیو مانند آلزایمر و پارکینسون می‌شود. بیماری‌های نورودژنراتیو به بیماری‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت پیش‌رونده موجب اختلال در عملکرد سلول‌های عصبی می‌شوند و با افزایش سن، بیشتر شیوع می‌یابند.
۴. کمک به سلامت پوست و رشد سلولی

ویتامین A برای التیام زخمها و رشد مجدد سلول ضروری است.

ویتامین A برای التیام زخم‌ها و رشد مجدد سلول ضروری است. این ویتامین از سلول‌های پوششی پوست محافظت می‌کند و در مبارزه با سرطان پوست بسیار مؤثر است همچنین برای ترکیب شدن قند و پروتئین و تشکیل گلیکوپروتئین‌ها، وجود این ویتامین ضروری است. گلیکوپروتئین‌ها باعث اتصال سلول‌ها و تشکیل بافت‌های نرم می‌شوند. کمبود ویتامین A می‌تواند برای پوست مشکلات زیادی به‌وجود بیاورد. ویتامین A در درمان آکنه و حفظ سلامت پوست و مو مؤثر است، با تولید کلاژن، در از بین بردن چین و چروک پوست مؤثر است و موجب می‌شود فرد جوان‌تر به نظر بیاید.
حتما بخوانید: درمان چروک دور چشم؛ ۹ روشی که پیری را به تعویق می‌اندازد
۵. پیشگیری از سرطان

براساس مطالعه‌ی صورت‌گرفته توسط دانشگاه یورک، مصرف ویتامین A از پیشرفت سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند و درنتیجه در مبارزه با سرطان‌ها مؤثر است. رتینوئیک اسید در رشد و تمایز سلول‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند و می‌تواند سلاحی علیه سرطان باشد. مطالعات نشان می‌دهند بروز سرطان‌ ریه، سرطان پروستات، سرطان سینه، سرطان تخمدان، سرطان مثانه، دهان و پوست به کمک رتینوئیک اسید تا حد زیادی کاهش می‌یابد. محققان شواهد جدیدی از مکانیسم‌های مولکولی رتینوئیک اسید یافته‌اند که می‌تواند از سرطانی‌شدن سلول‌ها پیشگیری کند.

مصرف زیاد اسید رتینوئیک می‌تواند برای سلول‌ها سمی باشد. بنابراین برای کنترل و پیشگیری از سرطان باید مراقب میزان مصرف آن باشید. به امید تأثیر بیشتر ویتامین A در درمان بیماری‌ها، از مصرف بیش از اندازه‌ی مکمل‌ این ویتامین خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند عوارضی به‌دنبال داشته باشد.
حتما بخوانید: آیا تلفن‌های همراه سرطان‌زا هستند؟
میزان توصیه‌شده‌ی مصرف ویتامین A در روز

بیشتر افراد می‌توانند ویتامین A موردنیازشان را از منابع غذایی تأمین کنند. ولی پزشک برای کسانی که از کمبود این ویتامین رنج می‌برند، ممکن است مکمل‌های ویتامین آ تجویز کند. کمبود ویتامین آ می‌تواند ناشی از اختلالات گوارشی یا رژیم غذایی بد باشد. میزان توصیه‌شده‌ی این ویتامین در سنین مختلف به صورت زیر است:
ویتامین آ موردنیاز کودکان

۱ تا ۳ ساله: ۳۰۰ میکروگرم در روز؛
۴ تا ۸ ساله: ۴۰۰ میکروگرم در روز؛
۹ تا ۱۳ ساله: ۶۰۰ میکروگرم در روز.

ویتامین آ موردنیاز زنان بزرگسال

۱۴ ساله به بالا: ۷۰۰ میکروگرم در روز؛
در دوران بارداری: ۷۵۰ تا ۷۷۰ میکروگرم در روز؛
در دوران شیردهی: ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ میکروگرم در روز.

ویتامین آ موردنیاز مردان بزرگسال

۱۴ ساله به بالا: ۹۰۰ میکروگرم در روز.

عوارض جانبی احتمالی

مصرف زیاد مکملهای ویتامین A خطرناک است.

مصرف بیش‌از‌حد مکمل‌های ویتامین A به‌تنهایی یا به همراه سایر آنتی‌اکسیدان‌ها، می‌تواند در بروز نقص عضو نوزاد، کمتر شدن تراکم استخوان و مشکلات کبدی مؤثر باشد.

مصرف زیاد ویتامین A می‌تواند منجر به بروز زردی، حالت تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، کج‌خلقی و ریزش مو شود. اگر دچار بیماری های کبدی و کلیوی هستید، بدون نظر پزشک از مصرف مکمل‌های ویتامین A خودداری کنید.

خشکی پوست، درد مفاصل، استفراغ، سردرد و کنفوزیون (نوعی حالت گیجی و کاهش هشیاری) از علائم مسمومیت ناشی از مصرفِ زیادِ ویتامین A هستند. مکمل‌های ویتامین A ممکن است با برخی قرص های ضدبارداری، داروهای ضدانعقاد خون (مانند کومادین)، داروهای ضدآکنه (مانند آکوتان)، داروهای سرطان و بسیاری از داروهای دیگر تداخل دارویی داشته باشد.

اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید، قبل از مصرف مکمل‌های ویتامین A، با پزشک‌تان مشورت کنید. مصرف زیاد رتینوئید که در مکمل‌های ویتامین A وجود دارد، ممکن است باعث مسمومیت غذایی شود. غذاها به‌طور طبیعی آن‌قدر ویتامین A ندارند که موجب چنین مسمومیتی شوند.
تأثیر سایر مواد بر ویتامین A

ویتامین A محلول در چربی است و برای جذب بهتر، باید به همراه چربی و پروتئین مصرف شود. عدم دریافت پروتئین کافی می‌تواند منجر به کمبود ویتامین A شود.

تحقیقات نشان می‌دهند جذب، سوخت‌وساز، انتقال و استفاده‌ی بافت‌ها از ویتامین A، تا حدی تحت تأثیر عنصرِ زینک (روی) است. در تحقیقات صورت‌گرفته بر روی حیوانات، مشخص شد کمبود زینک عوارض بدی برای سلامتی ایجاد می‌کند و می‌تواند تأثیر ویتامین A در درمان مشکلاتی مانند شب‌کوری را کاهش بدهد. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند احتمالا کمبود ویتامین D با مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین A تشدید می‌شود. براساس این مطالعات، زمانی که میزان ویتامین D موجود در خون به پایین‌تر از ۵۰ نانومول در لیتر برسد، مصرف مکمل ویتامین A مشکلات ناشی از کمبود ویتامین D را افزایش می‌دهد. این در حالی است که ویتامین A و ویتامین D در کنار هم، به متابولیزه کردن ویتامین‌ها کمک می‌کنند. <br/> <a href=”https://www.chetor.com/65754-%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-a/” rel=”follow” target=”_blank” title=”chetor.com”>منبع</a>

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی شده توسط ساینا وب