دکتر مرتضی عبدالهی متخصص کودکان و نوزادان

ایران، مشهد ، کلینیک پزشکی دکتر مرتضی عبدالهی ، واحد 01

تلفن تماس05136230049

از شیر گرفتن کودک

سن مناسب از شیر گرفتن:
در سال اول زندگی شیر مادر تا ۸۰ درصد انرژی کودک را تامین میکند و از شیر گرفتن میتواند به رشد کودک صدمه بزند.

جهت مشاهده فیلم ..اینجا..کلیک کنید (تشکر از خانم صالحیان .روانشناس کودکان)

در سال دوم تدریجا اثر شیر مادر در رشد کودک کم میشود و در ۲ سالگی این اثر به ۲۰ درصد میرسد.

بعد از۲ سالگی شیر دهی مطلقا ممنوع است .و زمان مناسب از شیر گرفتن بستگی به وضعیت رشد و نموی کودک و شدت وابستگی روانی کودک به شیر مادر دارد.
کودکانی که وابستگی روانی زیادی ندارند و در کنار شیر مادر در سن بالای یک سال غذایشان را هم میخورند مشکلی نخواهند داشت.ولی بعضی از کودکان وابستگی روانی زیادی به شیر مادر دارند و اصلا غذا نمیحورند .این کودکان گاهی لازم میشود زودتر از ۲ سالگی از شیر گرفته شوند..بنابراین زمان مناسب از شیر گرفتن برای کودکان مختلف متفاوت است و بهتر است با پزشک کودک مشورت شود.
روش از شیر گیری:
روش صحیح از شیر گرفتن یک دوره حدود ۲ ماهه زمان لازم دارد
روش قدیم که با زدن فلفل به نوک سینه یا کارهای مشابه بطور ناگهانی کودک را از سینه مادر متنفر میکردند عوارض زیادی برای مادر و کودک دارد.به کودک ممکن است آسیب عصبی و روانی وارد شود و رابطه عاطفی کودک و مادر تخریب شود.مادر هم به یکباره دچار احتقان پستان میشود.
از شیر گیری بایستی ابتدا از وعده های روزانه شیر شروع شود.بتدریج از تعداد دفعات و طول مدت شیر دهی روزانه کاسته شود.کودک ممکن است بهانه گیری کند .مادر باید دقت کند که وارد تقابل و درگیری با کودک نشود.بعنوان مثال سرش را با کار خانه و آشپزی گرم کند..با کودک بازی و شوخی کند .زمانی که کودک خیلی بهانه آورد او را در آغوش بگیرد و مدت کوتاهی به او شیر بدهد.و مجدد به بهانه زنگ‌تلفن یا سوختن غذا روی گاز شیر دهی را هر دفعه کوتاه تر از دفعه قبل بکند.
مادر بایستی دقت کند که وارد چرخه تقابل و لجبازی با کودک نشود..اگر کودک شیر بخواهد و مادر به او شیر ندهد و کودک با گریه و زاری بتواند مادر را وادار به شیردهی کند آموزش بدی به کودک داده شده.کودک یاد میگیرد که با گریه میتواند به خواسته هایش برسد و بعدا برای همه خواسته هایش گریه و شارلاتان بازی در می آورد.
در روزهای ابتدایی شروع از شیر گیری مادر باید زمان بهانه گیری کودک را در آغوش بگیرد و قبل از گریه کودک مدت کوتاه به او شیر بدهد.ولی در انتها که از شیر گیری روزانه کامل شد مادر باید قاطع باشد و در برابر گریه کودک به هیچ وجه کوتاه نیاید.‌البته این به معنای عدم محبت به کودک نیست.در این زمان باید کودک را در آغوش بگیرد و ببوسد ولی در برابر گریه کودک عقب نشینی نکند.
در مرحله بعد شیر دهی وعده های شبانه حذف شود و بتدریج تا حذف کامل شیر ادامه یابد.
بد ترین کار ممکن جایگزینی شیر مادر با شیشه است(چه شیر گاو و چه شیر خشک)کودکی که از شیر گرفته شد میتواند شیر گاو پاستوریزه بخورد ولی نه با شیشه

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی شده توسط ساینا وب